Thomas J. Hanks 1956. július 9-én született a kaliforniai Concordban. Ötéves volt, amikor a szülei elváltak, és a három idősebb gyerek - Tom volt a harmadik - a papával maradt, a két fiatalabb pedig a mamához került. Amos Hanks szakács volt, akinek úgy félévenként új állás után kellett néznie, a gyerekek fél tucat általános iskolát jártak végig. Thomas félénk volt, amit azzal próbált leplezni, hogy gyakran ő lett az osztály bohóca. Hol jófiút alakított, hogy csibészt, s ez nagyon jó iskola volt a leendő színész számára. Igaz, a gyerek ekkor még nem sejtette, hogy mi lesz belőle, ha nagy lesz... A középiskolában Hanks rájött, hogy „ideges energiáit” leginkább az iskolai színielőadásokon tudja levezetni, s hamarosan felvette tantárgyai közé a drámairodalmat is.
Shakespeare-szerepekben
Miután megnézte a színházban Eugene O'Neill Ha eljő a jeges című darabját, rájött, hogy tényleg színész akar lenni. Érettségi után a sacramentói egyetem drámatagozatára iratkozott be, Csehov Cseresnyéskertjében nyújtott alakítása után Vincent Dowling főrendező meghívta Ohióba, a Nagy Tavak Shakespeare Fesztiválra, ahol először hajolt meg közönség előtt, az 1977-es előadáson a Makrancos hölgyben Grumiót alakította. Három évadon át lépett fel itt, A két veronai nemes című darabban nyújtott alakításáért elnyerte a clevelandi kritikusok díját. Az egyetemről persze kimaradt, már nem érezte, hogy papírra lenne szüksége, s nem is lett volna ideje a további tanulásra, mivel megnősült, s hamarosan megszületett Colin fia, majd Elizabeth nevű kislánya is. 1980-ban New Yorkba költöztek, s Hanks készen állt arra, hogy elkezdje a küzdelmes színészéletet. Számtalan meghallgatáson vett részt, majd rámosolygott a szerencse és kis szerepet kapott a He Knows You're Alone című bunyósfilmben.
Hollywoodi Csobbanás
Hamarosan áttelepült Los Angelesbe, s a következő feladata sokkal ígéretesebbnek tűnt, az SBC tévécsatorna egyik tehetségkutatója ugyanis felfigyelt rá, és beválogatta a Bosom Buddies (Kebelbarátok) című sorozatba. A sztori két férfiről szól, akik a Van, aki forrón szereti mintájára kénytelenek nőnek öltözni. A széria két szezonon át tartott, ezután Hanks olyan tévésorozatokban vendégszerepelt, mint a Taxi, a The Love Boat, a Family Ties, és a Happy Days. Az utóbbiban látta meg Ron Howard rendező, és mellékszerepet ajánlott neki a Csobbanásban - eredetileg John Candy volt a kiszemelt -, ám végül Tom a férfi főszerepben landolt. Bár a kritikusok többsége nem értékelte Daryl Hannah sellő alakítását a meglepően sikeres romantikus vígjátékban, Hanks komikusi vénája és fiús kedvessége megnyerte az ítészeket, s persze a szakembereket is, így Hanks egyre több szerepajánlatra számíthatott.
Vígjátékok sora
Többek véleménye szerint Tom alakítása mentette meg az unalomtól azokat a kevésbé sikeres mozikat, amikben felbukkant. A magas barna férfi felemás cipőben, a Legénybúcsú, a Pénznyelő és a Dragnet egyaránt bebizonyították, hogy a tehetség nem olvad el akkor sem, ha a film nem a műfaj csúcsa. A mérsékelt sikerek csak megerősítették Hanks meggyőződését, miszerint egyszer eljön az ő ideje, s ez Penny Marshall rendező jó szemének köszönhetően be is következett: az 1988-as Segítség, felnőttem! című filmben Tom egy felnőtt férfi testébe zárt kisfiút formált meg olyan sikerrel, hogy Oscar-díjra nevezték érte. Még ebben az évben a Punchline-ban is bizonyította tehetségét, a filmben egy önpusztító, vitriolos humorú komikust alakított.
Oscarok egymás után
Az egyik kopó, másik eb című mozi felhőtlen szórakozást biztosított nézők és szereplők számára, bár Hanks bevallása szerint kutyapartnere, Hooch némelykor hamarabb felfogta a rendezői utasításokat, mint ő. A Joe és a vulkán című romantikus komédia tovább növelte a színész népszerűségét, míg a Philadelphia főszerepe bátorságát bizonyította. Ez volt az első eset, hogy egy vezető hollywoodi színész egy neves stúdió produkciójában készült alkotásban az AIDS egyik meleg áldozatát alakította, egy ügyvédet. Hanks filmbeli barátját Antonio Banderas játszotta, aki akkoriban költözött az Egyesült Államokba. Tom Oscar-díjat kapott, s köszönő beszéde az utóbbi évek díjkiosztásainak legpoétikusabb megnyilvánulása volt, mivel egy meleg tanárának is köszönetet mondott benne. A következő évben megint nagy alakításra nyílt lehetősége: a Forrest Gumpban egy együgyű alabamai fickót játszott, aki a legszokatlanabb hősök egyikévé válik. Ezért a filmért ismét Oscar-díjban részesült.
Még a Philadelphia forgatása alatt Jonathan Demme bíztatta Tomot, hogy próbálkozzon meg a rendezéssel, ráadásul azt is megígérte, hogy segít, ha eljön az ideje. Előbb azonban valóra vált egy álma, mivel gyermekkorában az űrbe vágyott. Most szkafanderbe bújhatott, mivel az Apollo-13-ban megkapta Jim Lovell parancsnok szerepét. - Amikor a kilövési jelenetet forgattuk, egyszerűen úgy éreztem, hogy most elindultam a kozmoszba - emlékezett vissza.
Tom, a rendező
A Földre való visszatérés után Hanks nekilátott élete első forgatókönyvének. A Nyomul a banda! A Wonders nevű kisvárosi rockbanda története mérsékelt sikert aratott, de érződött rajta a tehetséges rendező, Tom Hanks keze nyoma. Az űrhajózás azonban továbbra sem hagyta nyugodni, s a HBO From Earth to Moon sorozatának executive producereként segített a széria sikerre vitelében, ő rendezte az első részt - ezért Emmy-díjra nevezték -, s társforgatókönyvíróként, illetve színészként is jeleskedett. Ezután egyenruhába bújt, Steven Spielberg Ryan közlegény megmentése című filmjében, ami 1988-ban az év sikerfilmje lett, s nevezték a legjobb film, a legjobb rendező és a legjobb főszereplő Oscar-díjára. A dráma után vígjáték következett, Nora Ephron habkönnyű komédiájában, A szerelem hullámhosszában Meg Ryan volt Hanks partnere.
Számkivetettként a lakatlan szigeten
Aztán megint Oscar-jelölésre érdemes szerepet kapott. A Halálsoron című film a gazdasági válság idején játszódott, Hanks börtönőrt játszott, akinek egy fekete elítéltet kell megvédenie, az illetőt két fehér kislány meggyilkolásával vádolták. Meg is érkezett a nominálás híre, s ez történt a Robert Zemeckis rendezte Számkivetett esetében is, amelyben egy lakatlan szigeten küzd a túlélésért, miután az általa alakított menedzser az egyetlen túlélője egy viharba került repülőgép balesetének. Hanks közeli tervei között szerepel Richard Nixon megformálása a The Passion of Richard Nixon című moziban, és Martin Scorsese életrajzi filmje, a Dino, amelyben Tom Dean Martin, a legendás énekes és filmsztár bőrébe bújik. A rendezést sem hanyagolja el, bizonyság erre a Mesék a kriptából és a Fallen Angels sorozatok néhány epizódja. Azért persze marad ideje a családra is. Első feleségétől 1985-ben elvált, de 1988-ban megint a házasság igájába hajtotta a fejét, Rita Wilson színésznőtől még két fia született, Chester és Truman. Mit kell tudni még Tom Hanksről? Kedvenc romantikus párja R2D2 és C3PO, mivel imádnivalók és fantasztikusak. Tom egyenes leszármazottja Nancy Hanksnak, Abraham Lincoln anyjának, s nagyon büszke erre.
A kárhozat útja után újra Spielberggel
Meg arra is, ahogy Sam Mendes rendező vélekedik róla: - Hanks csodálatos színész, és az a legjobb, amikor egy szerep olyasmit követel egy hozzá hasonló remek színésztől, amit korábban még sosem csinált. A kárhozat útja című filmról van szó, amelynek tervéről Hanks jóval azelőtt értesült, hogy az eredeti regényből elkészült volna a forgatókönyv. - Eleinte leginkább a történet kiszámíthatatlansága ragadott meg - mesélte Hanks. - Elolvastam belőle három oldalt és azt hittem, tudom, mi fog történni, de aztán kiderült, mennyire tévedtem. Michael Sullivan sötét rejtélyes ember, bérgyilkos, aki végül kénytelen az ellen fordulni, akit apjaként tisztelt. Meg kell tennie ezt a fiáért, akivel végül rendkívül mostoha körülmények között találnak egymásra. A családszerető színész azonban a 12 éves Chestert és a 7 éves Trumant nem fogja elvinni, hogy megnézzék ezt a filmjét, mivel nagyon erőszakosnak tartja a mozit. - Ha szerelem és szex van egy filmben, azt megnézhetik a fiúk, mivel ezek az élet természetes részei, de az erőszaknak nem szabad ide tartoznia... Hanks következő filmje, a Steven Spielberg által rendezett Kapj el, ha tudsz! egy sikeres ifjú szélhámosról szól - őt Leonardo DiCaprio alakítja - aki megszemélyesített pilótát és orvost, ügyvédbojtárt és történelemprofesszort, és közben 2,5 millió dollárnyi összeget csalt ki áldozataitól. A Frank Abagnale jr. igaz történetén alapuló moziban persze egy FBI-ügynök, Carl Hanratty ered a szélhámos nyomába, és mondani sem kell, hogy fülön csípi. Ezt az ügynököt alakítja Hanks, aki kétségtelenül jobban fest a törvény oldalán, mint a rosszak mellett...
Közös munka Coenékkel, majd Catherine Zeta-Jonesszal
Persze Tom a moziban gyakran átlép a másik oldalra, például Alexander Meckendrick 1955-ös nagy sikerű Betörő az albérlőm című produkciójának a Coen-testvérek által rendezett remake-jében.Goldthwait Higginson Dorrt, a szélhámos professzort alakítja, aki bandával az évszázad rablását tervezi. - A szélhámos professzor figurája jó szerep, amelyet a híres Alec Guinness formált meg oly árnyaltan az 1955-ös eredeti változatban. A professzor a fondorlatos rablási akció kiagyalója, ám a tervet keresztülhúzza az ártatlan öreg hölgy, akitől szobát bérelnek a betörők, és aki lefüleli őket. A Betörő az albérlőm mintegy a III. Richárd interpretációja - jegyezte meg meg Tom Hanks, majd hozzátette: - Joel és Ethan Coennel dolgozni olyan, mint megütni a főnyereményt. Amikor az általuk írt, tökéletesen kidolgozott forgatókönyvet még csak félig olvastam el, már azt mondtam magamban: ebben benne kell lennem! És benne is van, a nézők nagy örömére. Alighogy befejezte a forgatást, már várta Steven Spielberg ajánlata, hogy vállalja el A terminál (The Terminal) főszerepét. A történet a Kelet-Európából New Yorkba látogató Viktor Navorskiról szól, akinek hazájában véres puccs tör ki, megbuktatják a kormányt, és amikor a Kennedy repülőtérre érkezik, útlevele már érvénytelen, hiszen egy nem létező ország állította ki, s így nem léphet az Egyesült Államok területére. A nemzetközi utasforgalom termináljában rostokolva muszáj valahogy feltalálnia magát, amíg hazájában a háború véget nem ér. Ahogy az eltelt hetek lassan hónapokba fordulnak, Viktor egyre jobban kiismeri magát a terminál sajátos mikrovilágában, a képtelenül összetett miliőben megtapasztalja a nagylelkűséget, az ambíciókat, az élvezeteket, megtalálja a helyét, nyugalmát és még a szerelmet is egy gyönyörű stewardess, a Catherine Zeta-Jones alakította Amelia személyében.
Tervek és újabb tervek
Hanks következő munkája egy kicsit nyugalmasabb lesz, ugyanis Robert Zemeckis The Polar Express című rajzfilmjében, amely a Télapó létezését firtatja, ő kölcsönzi a hangját a mozdonyvezetőnek, aki elviszi a gyerekeket az Északi-sarkra, hogy alaposabban megvizsgálják a kérdést. A terminál befejezése után Tom nem pihent, hanem rögtön nekilátott a Cold Case forgatásának. A Mark Romanek által rendezett filmben nyomozót alakít, aki nyugdíjazása előtt még meg akar oldani egy esetet, ugyanis barátját 27 éve gyilkolták meg, és még mindig nem sikerült kézre keríteni a tettest. Hanks tervei között szerepel a Lawrence Kasdan által rendezendő The Risk Pool, amelyben a tolvaj és szerencsejátékos Sam Hillt alakítja, aki kénytelen átvállalni fia nevelését, mivel elvált felesége már képtelen erre. Hanksnak az életben szerencsére nincsenek efféle problémái, hiszen négy gyermeke van, és jó házasságban él. A közeljövőben csupán egy nő gyakorolhat hatást rá, de ő is csak a filmvásznon, ugyanis Meg Ryan, akivel együtt szerepelt A szerelem hullámhosszánban, szeretné, ha a tervezett Somewhere In Time című moziban, amely egy, a negyvenes éveiben járó és házasságban élő férfi és egy hasonló helyzetben lévő nő találkozásáról és egymásba szerelmesedéséről szól. Lehet, hogy újabb sikeres vígjáték születik az együttműködésből? Majd meglátjuk... |